Tynk akrylowy czy silikonowy: 

23-09-2021
0

Tynk akrylowy czy silikonowy: 

 
Tynk elewacyjny to ostatni etap ocieplenia domu, aby spełniał swoje warunki, musi być dobrze dobrany. 
 
Tynki elewacyjne różnią się przede wszystkim właściwościami:
- paroprzepuszczalne
- odporne na wysokie temperatury 
- łatwe do układania
- odporne na zabrudzenia
- odporne na czynniki atmosferyczne
 

Tynk akrylowy:  na bazie sztucznych żywic, o strukturze „baranka” lub„kornika”, do dekoracyjnego pokrywania fasad i powierzchni wewnętrznych, odporny na działanie warunków atmosferycznych, uderzeń i zadrapań. Zdolny do dyfuzji, wodorozcieńczalny, o łagodnym zapachu.

Tynki akrylowe są bez wątpienia najbardziej popularnym materiałem jeżeli chodzi o wykonywanie tynków cienkowarstwowych.  Aktywne składniki zawarte w składzie tynków zabezpieczają powierzchnię przed powstawaniem grzybów i glonów

 

Tynk akrylowy

 
 
 

Tynk silikonowyTynk silikonowy, o strukturze „baranka” lub„kornika”, do dekoracyjnego pokrywania fasad, odporny na działanie warunków atmosferycznych, agresywnego wpływu środowiska, pozwalający łatwo utrzymać elewację w długotrwałej świeżości i czystości. Odporny na uderzenia i zadrapania, wysoce przepuszczający parę wodną, doskonale odpierający wodę, wodorozcieńczalny. O łagodnym zapachu.

Czymś szczególnie ważnym uwagi jest "funkcja" samoczyszczenia. Tynk silikonowy ma na tyle wysoką hydroodporność ze wszelkie zabrudzenia podczas opadów, z niego spłyną.
Silikonowe masy tynkarskie charakteryzują się najwyższą ochroną elewacji, łącząc zalety tynków dyspersyjnych jak i krzemianowych.
 
Tynk silikonowy
 
 
Pamiętajmy, że elewacja domu to nie tylko estetyczna powłoka, ale przede wszystkim bariera ochronna budynku przed wiatrem, chłodem, wilgocią, słońcem i deszczem. Wybierając tynk na elewację domu, na pierwszym miejscu stawiajmy względy praktyczne -tak, aby po kilku latach nie być zmuszonym do ponownego tynkowania ścian elewacyjnych.
Kolor tynku w pewnym stopniu zależy od rodzaju spoiwa — kolorystyka tynków mineralnych i silikatowych jest uboższa niż akrylowych i silikonowych

Ogólna zasada doboru kolorów jest taka: na mocno nasłonecznionych elewacjach nie należy stosować kolorów ciemnych, gdyż takie powierzchnie bardzo się nagrzewają, co może powodować zniszczenie tynku.

Nie powinno się je wykańczać tynkami kolorowanymi, gdyż mogą blaknąć na słońcu. Najlepiej jednorazowo kupić tynk na całą elewację 
Faktura wykończenia elewacji zależy od 3 podstawowych czynników: od ilości ziaren zawartego w masie kruszywa, ich wielkości oraz od techniki nanoszenia. Najłatwiejszym do wykonania sposobem jest zatarcie tynku na gładko – zyskujemy wtedy równą powierzchnię
 Łatwą do utrzymania w czystości.  Najczęściej spotykane faktury tynku to nakrapiane, jak np. baranek i rustykalne, jak np. kornik.
 
 

Podłoże pod tynk

Powierzchnia pod  tynki elewacyjne powinna być gładka. Nierówności i wgłębienia można wygładzić zaprawą do szpachlowania. Warto wiedzieć, że faktura baranka, dzięki odpowiedniej wielkości kruszywa tworząca charakterystyczną strukturę gruboziarnistego grysu, może ukryć drobniejsze nierówności podłoża.

 

Utrzymanie elewacji domu w czystości

Przed wyborem tynku elewacyjnego warto ocenić stopień zabrudzenia elewacji. Budynki w pobliżu dróg, fabryk czy innych miejsc, w których zanieczyszczenie powietrza  jest większe, to wymagają szczególnej dbałości o fasadę.

– Łatwiej utrzymać w czystości jest elewację o strukturze baranka, która tworzy jednolitą, gładką powierzchnię. Prościej jest również przeprowadzić okresowe czyszczenie oraz odświeżenie elewacji. W przypadku struktury kornik, rowki stanowią naturalne miejsce zatrzymywania się naniesionego brud

Podsumowanie:
- wybieramy tynki ze względu na usytuowanie domu
- tynki cienkowarstwowe stosujemy na ścianach, które posiadają dwie lub więcej warstw
- temperatura nanoszenia tynku powinna wynosić od 5 do 20 stopni, bez opadów
Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź